Az első gyorstalpalót ott fejeztem be, hogy a kezeletlen gluténérzékenység hatására a bélbolyhok ellaposodnak, majd végül teljesen elhalnak, ami a felszívódás hiányához vezet - hiszen a bélbolyhok felelősek a felszívódásért. Innentől kezdve egy nem diétázó gluténérzékeny ember szervezetében sem a tápanyagok, sem az ásványi anyagok, sem pedig a vitaminok nem tudnak felszívódni, ez pedig rengeteg tünethez, hosszútávon súlyos szövődményekhez vezet.
A gluténérzékenységet azért iszonyatosan nehéz diagnosztizálni, ugyanis nincsenek olyan általános tünetegyüttesei, amik mindenkinél egyformán jelennek meg és teljesen egyértelműen ki lehetne jelenteni, hogy "na, ez tutira gluténérzékenység". Mivel egy autoimmun betegségről beszélünk, hihetetlen sok területen okozhat tünetet, ez pedig megnehezíti a betegség felismerését. Persze vannak az általánosnak mondható emésztőrendszeri tünetek, mint például a puffadás, hasmenés, székrekedés, hányás, görcsök... de vegyük sorra, milyen más tünetek hátterében állhat gluténérzékenység.
Például
- gyerekek esetében növési rendellenesség (kisebbek, alacsonyabbak, soványabbak, mint a társaik)
- pókhas (vékony végtagok, de nagy has)
- lehangoltság, de ezzel szemben akár hiperaktív viselkedés is megjelenhet (szintén nem teszi egyszerűvé a diagnosztizálást...)
- hányás
- hasmenés - székrekedés (szintén mindkettő lehet tünet)
- bőrproblémák (pl. kiütések)
- afták a szájban
- zománchibák a fog felületén
- vérszegénység
- vashiány
- csontritkulás
- fáradékonyság
- nőgyógyászati problémák - akár meddőség is
- hasi görcsök
- puffadás
... és még sorolhatnám, ezer és ezerféleképpen tud kiszúrni a gluténérzékenység azzal, aki nem tartja be a számára előírt szigorú diétát. Egyébként annak ellenére, hogy általánosságban a soványság egy tünet, ha valaki túlsúlyos, nem zárja ki, hogy nem lehet gluténérzékeny. Felnőttek esetében gyakori, hogy husis az illető, akinél felállítják a diagnózist.
Ami már nem is tünet, inkább társbetegség, pl. a laktózérzékenység. A laktózérzékenység sok esetben jelenik meg másodlagos jelleggel, ugyanis ha valaki gluténérzékeny, de nem diétázik, a bélbolyhai elhalnak. Ez a felszívódás hiánya mellett azért is problémás, hiszen a laktáz enzim, ami a tejcukor (laktóz) lebontásáért felelős, a bélbolyhok felületén termelődik. Ha nincsenek bélbolyhaid, akkor nyilvánvalóan laktáz enzim sem termelődik, ebből adódóan pedig a szervezeted nem tudja lebontani a tejcukrot. Ám! Ha a laktózérzékenység csak másodlagos nálad, akkor ahogy elkezded tartani a szigorú gluténmentes diétát, a szervezeted elkezd regenerálódni, a bélbolyhok visszaépülnek és innentől kezdve megint termelődni fog a laktáz enzim, ami szépen lebontja a tejcukrot. :)
És egyébként a többi tünet ugyanúgy elmúlik a diéta hatására, hiszen a szervezeted már nem roncsolódik tovább, felépül és a felszívódás miatt már minden fontos anyagot hasznosítani tud.
A tünetek között több olyan jellegű problémát is felsoroltam (pl. meddőség, csontritkulás), amik már elég komoly következményei, sőt, inkább szövődményei lehetnek a kezeletlen gluténérzékenységnek.
Legdurvább esetben pedig vékonybél daganathoz is vezethet a nem kezelt cöliákia.
Úgyhogy nagyon fontos! Ha ilyesmi tüneteket észlelsz magadon, amire nincsen magyarázat, akkor érdemes felkeresni egy gasztroenterológust, aki segít utánajárni a problémának.
... innen folytatom a következő gyorstalpalóban. :)